Τον Ιούλιο πουλήθηκαν 10.881 με έναν στους δυο καταναλωτές να επιλέγει SUV.
Σημάδια σταθεροποίησης για την αγορά αυτοκινήτου που τρέχει το 2022 στον ίδιο ρυθμό με το 2021. Πέρυσι το επτάμηνο είχαν πουληθεί 68.948 οχήματα ενώ φέτος έχουν ταξινομηθεί 65.679 καινούργια οχήματα. Το ποσοστό δηλαδή φέτος είναι μειωμένο κατά 4.7%. Με βάση τις προβλέψεις για το επόμενο 5μηνο, με τον Αύγουστο να τρέχει σε ρυθμό διακοπών, οι πωλήσεις θα ξεπεράσουν τις 100.000 και αναμένεται να βρεθούν ανάμεσα στις 110χ και στις 120χ.
| Ιούλιος 2022 | Ιούλιος 2021 | Μεταβολή 2022/2021 | |
| Καινούργια επιβατικά | 10.881 | 10.586 | +2,8% |
| Καινούργια φορτηγά
(ελαφρά και βαρέα) |
832 | 989 | -15,9% |
| Καινούργια λεωφορεία | 24 | 45 | -46,7% |
| Ιούλιος 2022 | Ιούλιος 2021 | Μεταβολή 2022/2021 | |
| Καινούργια επιβατικά | 10.881 | 10.586 | +2,8% |
| Καινούργια φορτηγά
(ελαφρά και βαρέα) |
832 | 989 | -15,9% |
| Καινούργια λεωφορεία | 24 | 45 | -46,7% |
Ενδιαφέρον έχει η ανάλυση των τάσεων του αγοραστικού κοινού. Είτε μιλάμε για ιδιωτικά αυτοκίνητα είτε για εταιρικά. Η αγορά έχει επικεντρωθεί σε δυο κατηγορίες την B και τη C. Η κατηγορία B μονοπωλεί το 55% της αγοράς και η κατηγορία C άλλο ένα 30%. Αν εδώ προσθέσει κανείς το 8% της κατηγορίας Α έχει μια πλήρη εικόνα της αγοράς.
| Segment | Ιούλιος 2022 | Ιούλιος 2021 | Διαφορά
(μονάδες μεριδίου) |
Ιανουάριος -Ιούλιος 2022 | Ιανουάριος –Ιούλιος 2021 | Διαφορά
(μονάδες μεριδίου) |
| A | 5,8% | 11,7% | -5,9 | 8,1% | 10,4% | -2,4 |
| A-SUV | 2,3% | 2,0% | +0,2 | 1,6% | 1,3% | +0,3 |
| A TOTAL | 8,1% | 13,8% | -5,6 | 9,7% | 11,7% | -2,0 |
| B | 31,7% | 26,2% | +5,5 | 25,7% | 28,3% | -2,7 |
| B-SUV | 23,0% | 21,9% | +1,1 | 25,0% | 21,4% | +3,7 |
| B TOTAL | 54,7% | 48,1% | +6,6 | 50,7% | 49,7% | +1,0 |
| C | 13,4% | 13,1% | +0,2 | 10,7% | 12,6% | -1,9 |
| C-SUV | 16,7% | 19,2% | -2,5 | 21,6% | 20,0% | +1,6 |
| C TOTAL | 30,1% | 32,4% | -2,3 | 32,3% | 32,6% | -0,3 |
| D | 0,9% | 1,4% | -0,5 | 1,2% | 1,8% | -0,6 |
| D-SUV | 4,1% | 2,4% | +1,7 | 4,2% | 2,3% | +1,9 |
| D TOTAL | 5,0% | 3,8% | +1,2 | 5,4% | 4,1% | +1,3 |
| E | 0,1% | 0,1% | +0,0 | 0,1% | 0,1% | +0,0 |
| E-SUV | 0,5% | 0,5% | +0,0 | 0,6% | 0,5% | +0,1 |
| E TOTAL | 0,6% | 0,6% | +0,0 | 0,7% | 0,6% | +0,1 |
| F-G | 0,1% | 0,0% | +0,0 | 0,1% | 0,0% | +0,0 |
| F-G-SUV | 0,2% | 0,1% | +0,1 | 0,1% | 0,1% | +0,1 |
| F-G TOTAL | 0,2% | 0,1% | +0,1 | 0,2% | 0,1% | +0,1 |
| SPORTS | 0,2% | 0,1% | +0,1 | 0,2% | 0,2% | +0,0 |
| MPV | 0,0% | 0,2% | +0,0 | 0,1% | 0,1% | +0,0 |
| MPV-M/COMBI | 1,0% | 1,1% | +0,0 | 0,8% | 0,8% | -0,1 |
Μπαίνοντας στις επιμέρους υποκατηγορίες βλέπει κανείς πως το άθροισμα ΑSUV(2,3%), BSUV(23%), CSUV(16,7%), DSUV(4,1%) φτάνει το 50%. Ένας λοιπόν στους δυο αγοραστές στην Ελλάδα, επιλέγει από την κατηγορία των SUV. Αυτό έχει την εξήγησή του στον οικογενειακό άνετο χαρακτήρα τους, τους χώρους και την πρακτικότητα που προσφέρουν. Οι κατασκευαστές δημιουργώντας και διαβλέποντας την τάση προσφέρουν πλέον SUV μικρά, μεσαία, μεγάλα με μικρούς ή μεγαλύτερους κινητήρες.
| Ιούλιος 2022 | Ιούλιος 2021 | Διαφορά (μονάδες μεριδίου) | Ιανουάριος –
Ιούλιος 2022 |
Ιανουάριος –
Ιούλιος 2021 |
Διαφορά (μονάδες μεριδίου) | Μερίδιο αγοράς
στην ΕΕ Ιαν.-Ιουν. ‘22* |
Μερίδιο αγοράς
στην ΕΕ Ιαν.-Ιουν. ‘21* |
Διαφορά (μονάδες μεριδίου) | |
| Βενζίνη | 47,9% | 49,8% | -1,9 | 47,1% | 51,8% | -4,7 | 38,0% | 42,2% | -4,1 |
| Πετρέλαιο | 18,4% | 15,6% | +2,8 | 14,8% | 18,2% | -3,4 | 17,5% | 21,7% | -4,2 |
| Υβριδικά (HEV) | 24,2% | 24,4% | -0,2 | 27,6% | 21,7% | +5,9 | 22,9% | 19,1% | +3,8 |
| Επαναφορτιζόμενα (BEV-PHEV) | 5,3% | 5,9% | -0,5 | 7,1% | 5,5% | +1,6 | 18,7% | 15,0% | +3,7 |
| Φυσικό αέριο (αμιγώς ή διπλού καυσίμου) | 0,7% | 1,5% | -0,7 | 0,6% | 1,2% | -0,5 | 2,9% | 2,0% | +0,9 |
Όσον αφορά στο καύσιμο η πτώση της βενζίνης συνεχίζεται, πλέον ούτε ένας στους δυο δεν επιλέγει αυτό το καύσιμο. Το πετρέλαιο έχει σταθεροποιηθεί στο 20% περίπου και τα υβριδικά στο 25% της αγοράς. Τα επαναφορτιζόμενα έπεσαν λίγο καθώς η αγορά περίμενε να ξεκινήσει το πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά». Σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης η αγορά τον Ιούλιο έπεσε κατά 15,4% σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό διάστημα.
Διαβάστε επίσης:
ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ
- ΜΚΟ «Παιδική Χαρά»: Ποια είναι η σύντροφος του Κωνσταντίνου Φιρινίδη – Οι καταγγελίες για υπεξαίρεση χρημάτων και από άλλη ΜΚΟ
- Μέση Ανατολή: Κυκλοφορεί προσχέδιο πρότασης για συμφωνία Ιράν-ΗΠΑ – Αποχώρησαν οι Ιρανοί από την Ντόχα
- Βιοτέρ: Στις 9 Νοεμβρίου ξεκινά η ΑΜΚ έως 2 εκατ. ευρώ – Το χρονοδιάγραμμα
- Euronext: Ποιος είναι ο νέος επικεφαλής, Ντέιβιντ Κνίμπε – Το στοίχημα για τις ευρωπαϊκές κεφαλαιαγορές
Ακολουθήστε το mononews.gr στο Google News και ενημερωθείτε πρώτοι.
Διαβάζονται Τώρα
Οι 10 ελληνικές ναυτιλιακές με τους ακριβότερους στόλους – Στα 92,5 δισ. δολάρια η συνολική τους αξία
Τι γίνεται ΤΩΡΑ με COCA COLA, ΕΥΔΑΠ, METLEN, η μεταγραφή – έκπληξη της Βρεττού, ο Μαρκόπουλος, η Μιλένα και η παγίδα στους servicers, πόσα λεφτά χάνει ο Λάτσης, πόσα λεφτά βγάζει ο Αντώνης Παπαδημητρίου, ο super Χρυσοχοΐδης αποκαλύπτει 2 νέα σκάνδαλα
Κωνσταντίνος Φιρινίδης: Ποιος είναι ο επικεφαλής της ΜΚΟ «Παιδική Χαρά» – Τα εκατομμύρια των δωρεών, η πολυτελής ζωή και τα στοιχήματα
Μοιραστείτε την άποψή σας
ΣχόλιαΓια να σχολιάσετε χρησιμοποιήστε ένα ψευδώνυμο. Παρακαλούμε σχολιάζετε με σεβασμό. Χρησιμοποιείτε κατανοητή γλώσσα και αποφύγετε διατυπώσεις που θα μπορούσαν να παρερμηνευτούν ή να θεωρηθούν προσβλητικές. Με την ανάρτηση σχολίου, συμφωνείτε να τηρείτε τους Όρους του ιστότοπου contact Δημιουργήστε το account σας εδώ, για να κάνετε like, dislike ή report ακατάλληλα/προσβλητικά σχόλια.