• sports

Ο ΠΑΟΚ κυπελλούχος Ελλάδας για τρίτη συνεχή χρονιά

• NewsRoom

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας, κάνοντας το νταμπλ, το πρώτο της ιστορίας του. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε στον τελικό την ΑΕΚ με 1-0 και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την φετινή χρονιά.

Το νικητήριο γκολ σημείωσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο  Τσούμπα Ακπόμ, σε έναν αγώνα ο οποίος δεν είχε πολλές φάσεις στις δύο εστίες, ενώ και η εικόνα του σχεδόν άδειου ΟΑΚΑ, με τα μικροεπεισόδια κατά το πρώτο ημίχρονο, δεν βοήθησε περισσότερο.

Υπενθυμίζεται πως ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ είχαν βρεθεί αντιμέτωποι στον τελικό του κυπέλλου και τα δύο προηγούμενα χρόνια, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να νικά το  2017 με 2-1, στον τελικό του Βόλου όπου σημειώθηκαν σοβαρά επεισόδια, και 2-0 το 2018 στο ΟΑΚΑ.