• sports

US Open: Εκτός τελικού η Σάκκαρη – Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε (video)

• NewsRoom
    Η κορυφαία Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Μαρία Σάκκαρη

Την ήττα και τον αποκλεισμό από τον τελικό του US Open γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη, τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Προσπάθησε σκληρά, αλλά δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, καθώς ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-1, 6-4) από την 18χρονη Βρετανίδα Έμα Ραντουκάνου.

Πρόκειται για την πρώτη φορά που η Ραντουκάνου φτάνει έως τον τελικό και θα διεκδικήσει το πολυπόθητο τρόπαιο στο σημαντικό αυτό τουρνουά.

Η κορυφαία Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η αντίπαλός της από το πρώτο λεπτό.

Παρά την ήττα της, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να φτάσει μέχρι τα ημιτελικά του αμερικανικού Open για πρώτη φορά στην καριέρα της, ενώ ανέβηκε στην 13η θέση της παγκόσμιας κατάταξης στο τένις, ξεπερνώντας το ρεκόρ της σπουδαίας Λένας Δανηιλίδου.

Στον τελικό η Ραντουκάνου θα αντιμετωπίσει τη Λέιλα Φερνάντεζ από τον Καναδά, η οποία νίκησε την Αρίνα Σαμπαλένκα. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 23:00 (ώρα Ελλάδος, Eurosport 1).