• sports

Ο Άρης έσπασε τον αήττητο σερί του ΠΑΟΚ: Νίκη με 4-2 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

• NewsRoom

Το αήττητο σερί του ΠΑΟΚ, το οποίο μετρούσε 51 συνεχόμενα παιχνίδια, αποτελεί πλέον παρελθόν, καθώς ο Δικέφαλος του Βορρά έχασε από τον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ο Άρης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει τελικά με 4-2.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ μετά από 22 μήνες, από τις 4 Μαρτίου του 2008 και το 3-2 με τον Αστέρα Τρίπολης.

Στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τέρμα του Σφιντέρσκι  στο 10ο λεπτό. Για τον Άρη ισοφάρισε ο Λάρσον  στο 17ο λεπτό ενώ ο Βέλεθ στο 41’ έκανε το 2-1 που ήταν και το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να είναι καλύτερο και τον Σφιτνέρσκι να συνεχίζει τα λάθη. Ο Ροζ έκανε στο 47’ το 3-1 ενώ ο  Σασα  στο 70ο λεπτό έβαλε το 4ο γκολ του Άρη. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε για τον ΠΑΟΚ ο Μάτος στο 77’.