Εκτός τελικού ο Στέφανος Τσιτσιπάς

• NewsRoom
    Στέφανος Τσιτσιπάς

Δεν τα κατάφερε και έχασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς από τον Ρώσο Ντανίλ Μεντβέντεφ στον ημιτελικό του Australian Open.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ, πήρε το δεύτερο με 6-4 και ισοφάρισε. Στο κρίσιμο τρίτο σετ δέχθηκε μπρέικ ενώ ήταν πίσω με 5-4 γκέιμ, με αποτέλεσμα να χάσει άδοξα το σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν φανερά επηρεασμένος, δέχθηκε δύο μπρέικ, ο Μεντβέντεφ κράτησε άνετα το σερβίς του (6-1 γκέιμ) και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Εκεί τον περιμένει ο Ράφα Ναδάλ, που νίκησε 3-1 σετ τον Μπερετίνι στον πρώτο ημιτελικό.

Ποινή για coaching στον Τσιτσιπά

Τους κανονισμούς της ATP όσον αφορά στο coaching την ώρα του αγώνα παραβίασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας χρεώθηκε με ποινή coaching, μετά τις αντιδράσεις του αντιπάλου του, ο οποίος υποστήριξε ότι τον καθοδηγούσε ο προπονητής και πατέρας του, Απόστολος Τσιτσιπάς.

Δεν είναι η πρώτη φορά που έχει κατηγορηθεί γι’ αυτό, ωστόσο, στο τέταρτο σετ ήρθε η ποινή. Επί της ουσίας η πρώτη ποινή λειτουργεί ως προειδοποίηση.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντέδρασε με ειρωνικό χαμόγελο.

Μετά τη συγκεκριμένη απόφαση, οι Έλληνες που βρίσκονται στο γήπεδο αποδοκίμασαν και φώναζαν «είσαι μ@#@κας» στον διαιτητή.