• sports

Έγραψε ιστορία ο Τσιτσιπάς – Είναι στον τελικό του Roland Garros

• NewsRoom
    Στέφανος Τσιτσιπας

Μια ιστορική πρόκριση στον τελικό του Roland Garros πέτυχε πριν από λίγο ο Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς.

Μετά από ένα παιχνίδι σχεδόν 4 ωρών, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπειτα από μια απίστευτη μονομαχία, νίκησε τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 3-2 σετ και έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος Έλληνας που περνάει στον τελικό ενός Grand Slam.

O Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά το ματς, επέβαλλε στον Σβέρεφ τον ρυθμό του αναγκάζωντάς τον σε πολλά λάθη και έτσι βρέθηκε να προηγείται 2-0 σετ.

Ωστόσο στο τρίτο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, ο Σβέρεφ βρήκε τον καλό του εαυτό και ήταν εκείνος που πίεσε τον Έλληνα τενίστα, κυρίως με το εξαιρετικό του σερβίς. Ο Γερμανός ισοφάρισε τα σετ σε 2-2, οδηγώντας το ματς στο καθοριστικό 5ο σετ. Εκεί ο Τσιτσιπάς επέστρεψε, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του Σβέρεφ, κατάφερε ένα γρήγορο μπρέικ και έφτασε τελικά στη πολυπόθητη πρόκριση.

Ο Τσιτσιπάς περιμένει στον τελικό τον νικητή του αγώνα Ραφαέλ Ναδάλ-Νόβακ Τζόκοβιτς.