• sports

Χρυσός ο Μίλτος Τεντόγλου (video)

• NewsRoom

Το χρυσό μετάλλιο στο μήκος κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Από την τέταρτη θέση, ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να «πετάξει» και να… προσγειωθεί στην πρώτη, αφήνοντας όλους άφωνους!

Ειδικότερα, το πρώτο άλμα που έκανε ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν στα 8,11, το δεύτερο στα 8,20, το τρίτο και το τέταρτο ήταν άκυρα, το πέμπτο στα 8,15 και στο έκτο έκανε το σπουδαίο 8,41 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το 5ο άλμα του, ο Μίλτος Τεντόγλου από τα Γρεβενά ήταν εκτός μεταλλίων και στην 4η θέση, με τον Ισπανό Κάσερες να τον έχει περάσει και τον Κουβανό Ετσεμπερία με 8,41 να κρατά το χρυσό στα χέρια του.

Όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη και στην τελευταία του προσπάθεια, κατάφερε να πετάξει στα 8,41 και να φτάσει με ένα άλμα στο χρυσό μετάλλιο, αφού ο Ετσεμπερία εγκατέλειψε την τελευταία του προσπάθεια!

Το μυθικό άλμα που του έδωσε τη νίκη:

Η τρομερή αντίδραση και ο διάλογος του Πομάσκι με τον Τεντόγλου:

Πανηγύρια, συρτάκι και συμπόνια για τον Ετσεβερία:

«Το απόγευμα είναι η απονομή; Τι ώρα»:

Από την… κόλαση στον απόλυτο παράδεισο:

Έτοιμη να κλάψει από χαρά η μητέρα του Ολυμπιονίκη:

Ολυμπιακοί Αγώνες: Έκτη η Άννα Κορακάκη στα 25 μέτρα πιστόλι (video)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσός ο Στέφανος Ντούσκος με μία μυθική κούρσα – Αυτό είναι για την Ελλάδα (videos)