• sports

Πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος ο 19χρονος Μίλτος Τεντόγλου

Μίλτος Τεντόγλου

Πρωταθλητής Ευρώπης στο άλμα εις μήκος στέφθηκε ο 19χρονος Μίλτος Τεντόγλου, έπειτα από τη νίκη του  στον τελικό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων με άλμα στα 8,07 μ. Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι “προσγειώθηκε” δύο φορές στα 8,07 μ. στο πρώτο και δεύτερο άλμα του, ήταν άκυρος στο τρίτο και το πέμπτο και πέτυχε 7,91 μ. στο τέταρτο, ενώ στο έκτο και τελευταίο σημείωσε 7,78 μέτρα .

Ο Τεντόγλου κατέκτησε το 24 ελληνικό μετάλλιο στην ιστορία του θεσμού και το έκτο χρυσό. Παράλληλα ο νεαρός έκλεισε τον κύκλο του στην κατηγορία των εφήβων με ένα χρυσό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και ένα χάλκινο σε Παγκόσμιο, από πέρυσι στο Μπίντγκοζ.

Εξαιρετικό αγώνα έκανε και ο Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης, που κατέκτησε την όγδοη θέση με 7,74 μέτρα. Ο αθλητής βελτίωσε δύο φορές στη διάρκεια του τελικού το ατομικό του ρεκόρ, αφού πριν το 7,74 μ. στην έκτη προσπάθεια είχε πετύχει 7,72 μ. στην τρίτη προσπάθεια, επίδοση που τον έβαλε στην οχτάδα.