• sports

Προκριματικά EURO 2020: Οδυνηρή ήττα της Εθνικής από τη Φινλανδία (video)

• NewsRoom
    κολοβός

Τρίτη σερί βαριά ήττα δέχτηκε η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου στα προκριματικά του EURO 2020.

Στην 5η αγωνιστική του 10ου Ομίλου η Εθνική έχασε από τη Φινλανδία εκτός έδρας, με 1-0 από εκτέλεση πέναλτι του Τέεμου Πούκι στο 52ο λεπτό του αγώνα.

Όλα δείχνουν πως πλέον η Εθνική αποχαιρετά την πρόκριση στο EURO, καθώς έμεινε πίσω στους 4 βαθμούς. Από την άλλη η Ιταλία, που έχει μόνο νίκες, έχει εξασφαλίσει 15 βαθμούς και η Φινλανδία 12 βαθμούς.

Βοσνία και Αρμενία βρίσκονται πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα από τη χώρα μας.

Παρά την αλλαγή προπονητή με τον Τζον Φαν Σιπ να αναλαμβάνει τα ηνία, η εμφάνιση της Εθνικής παρέμεινε μέτρια προς κακή.

Στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης ο Δημήτρης Κουρμπέλης έπεσε άτσαλα πάνω στον Καμάρα, ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και στο επόμενο λεπτό ο Τέεμου Πούκι, από την άσπρη βούλα νίκησε τον Βασίλη Μπάρκα για το 1-0 της Φινλανδίας.

Κάπως έτσι μετά από 5 αγωνιστικές, η Ελλάδα έχει μείνει πολύ πίσω και δεν προκρίνεται στην τελική φάση ούτε με… θαύμα με αποτέλεσμα να μένει ξανά εκτός από ακόμη μια μεγάλη διοργάνωση.

Φινλανδία-Ελλάδα 1-0

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Μάρκου Κάνερβα): Χραντέσκι, Ραϊτάλα, Αρατζούρι, Τοΐβιο, Ούρονεν, Λουντ, Σπαρβ, Καμαρά, Σοΐρι (93’ Σούλερ), Πούλκι (85’ Καργιαλάινεν) Τουόμινεν (87’ Γιένσεν)

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σιπ): Μπάρκας, Τοροσίδης (70’ Μπακάκης), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σταφυλίδης, Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Κολοβός, Μασούρας, Βρουσάι (60’ Πέλκας), Κουλούρης (76’ Παυλίδης)

Δείτε το πέναλτι:

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Αρμενία – Ιταλία 1-2 (11’ Καραπετιάν – 28’, 80’ Μπελότι, 77’ Πελεγκρίνι)
    Βοσνία – Λιχτενστάιν 5-0 (11′, 89′ Γκότζακ, 80′ Ντούλεβιτς, 85′ Τζέκο, 87′ Βίσκα)

4ος όμιλος

Γιβραλτάρ – Δανία 0-6 (6′ Σκοβ, 34′ πεν. 50′ πεν. Έρικσεν, 69′ Ντιλέινι, 73′ 76′ Γκιτκιάερ)
    Ιρλανδία – Ελβετία 1-1 (85′ ΜακΓκόλντρικ / 74′ Σαρ)