Τρομερή η Μαρία Σάκκαρη – Προκρίθηκε στα ημιτελικά του Wuhan Open

• NewsRoom
    Μαρία Σάκκαρη

Η απίθανη Μαρία Σάκκαρη συνεχίζει την πορεία της προς τον τελικό του Wuhan Open

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κέρδισε με 6-7, 5-7 την Γαλλίδα Αλιζέ Κορνέ και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «4» του Wuhan Open.

Έπειτα από δυόμισι ώρες αγώνα, η 22χρονη Έλληνίδα τενίστρια έβγαλε τεράστια ψυχικά αποθέματα και σε συνδυασμό με την ψυχραιμία που έδειξε κατάφερε να συνεχίσει στο τουρνουά.

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε 5-3 και θα μπορούσε να φτάσει  στο 1-0 σετ, όμως η Κορνέ έκανε μεγάλο comeback και προηγήθηκε 6-5. Μάταια όμως καθώς η Μαρία Σάκκαρη  με ψυχραιμία στο σερβίς ισοφάρισε (6-6) και στο δεύτερο τάι μπρέικ έκλεισε το σετ σε 1 ώρα και 17 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η Γαλλίδα προηγήθηκε με 3-1, όμως η Σάκκαρη με ένα εκπληκτικό game  ισοφάρισε και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα (4-3). Απαντήσεις βρήκε και στο 5-4 της Κορνέ, η οποία έχασε την ψυχραιμία της και υποκλίθηκε στην Ελληνίδα τενίστρια, που πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

Τώρα η Μαρία θα διεκδικήσει τη θέση της στον τελικό κόντρα στην Καρολίν Γκαρσία (Νο.20 στον κόσμο), η οποία νωρίτερα είχε επικρατήσει 7-6, 6-4 της Εκατερίνα Μακάροβα.