• sports

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Σκόραρε 64 πόντους σε 35 λεπτά – Ιστορικό ρεκόρ καριέρας

• NewsRoom
    Γιάννης Αντετοκούνμπο

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν με 140-126 τους Ιντιάνα Πέισερς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει 64 πόντους και να γράφει ιστορία.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνεχίζει να γράφει ιστορία στο NBA, καθώς έκανε ένα ασύλληπτο ρεκόρ καριέρας, βάζοντας 64 πόντους στον αγώνα των Μιλγουόκι Μπακς κόντρα στους Ιντιάνα Πέισερς και φυσικά οδήγησε την ομάδα του σε μια εντυπωσιακή νίκη με 140-126.

Οι Μιλγουόκι Μπακς απάντησαν στους Ιντιάνα Πέισερς για τον αποκλεισμό τους στα ημιτελικά του In-Season Tournament, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κατακτά το παρκέ.

Μέσα σε 35 λεπτά, σκόραρε 64 πόντους με 19/24 δίποντα (!) και 24/31 βολές ενώ σημείωσε 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ, κυριαρχώντας σε όλο το παιχνίδι.

Πολύτιμος για τους Μιλγουόκι Μπακς ήταν και ο Ντέιμιαν Λίλαρντ, ο οποίος σκόραρε 21 πόντους και είχε επίσης 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ κόντρα στους Πέισερς. Αν και ανήκει στο Top 5 των κορυφαίων σουτέρ από το τρίποντο στην ιστορία του NBA, δεν γινόταν να κλέψει τη δόξα του Γιάννη.

Το ματς κόντεψε να τιναχθεί στον αέρα όταν στο «τσακ» αποφεύχθηκε γενικευμένη σύρραξη μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Άαρον Νίσμιθ στον Αντετοκούνμπο, για τον οποίο θέλησαν να βάλουν πλάτη τόσο ο Πόρτις, όσο και ο Θανάσης τον οποίο συγκράτησαν οι συμπαίκτες του στον πάγκο.

Στο 17-7 ανέβηκαν τα Ελάφια (12-2 εντός και 5-5 εκτός έδρας). Στο 13-9 έπεσαν οι Πέισερς (7-5 εντός και 6-4 εκτός έδρας). Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Πίστονς, τα ξημερώματα της Κυριακής (17/2, 01:00) στο Μιλγουόκι.