• Κοινωνία

Premier League: Πρωταθλήτρια η Μάντσεστερ Σίτι, «δάκρυα» στο Λίβερπουλ

Το έκτο της πρωτάθλημα Αγγλίας και δεύτερο συνεχόμενο κατέκτησε η ομάδα της Μάντσεστερ Σίτι, αφήνοντας δεύτερη τη Λίβερπουλ. Η ομάδα του Μάντσεστερ, επικράτησε εκτός έδρας επί της Μπράιτον με 4-1, κάνοντας μάλιστα ανατροπή, αφού είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο 27’.

Ο Μάρεϊ άνοιξε το σκορ για την Μπράιτον στο 27ο λεπτό, την ώρα μάλιστα που η Λίβερπουλ προηγούταν με 1-0 στον αγώνα της κόντρα στη Γουλβς. Ωστόσο τα όνειρα των οπαδών της ομάδας του Λίβερπουλ, η οποία θα κατακτούσε το πρωτάθλημα σε περίπτωση ήττας της Σίτι και νίκη δική της, έσβησαν λίγα λεπτά αργότερα. Ο Αγουέρο ισοφάρισε στο 28ο λεπτό,  ενώ ο Λαπόρτ έδωσε το προβάδισμα στη Σίτι με 1-2 στο 38ο.  Μαχρέζ και Γκουϊντογκάν σκόραραν άλλα δύο γκολ στο Β’ ημίχρονο, για το τελικό 1-4, με την ομάδα της Σίτι να τερματίζει με 98 βαθμούς, έναντι 97 της Λίβερπουλ.