• sports

Πρωταθλήτρια Ελλάδας η ΑΕΚ για 13η φορά στην ιστορία της

• NewsRoom
    ΑΕΚ

Το 13o πρωτάθλημα της ιστορίας της και πρώτο μετά από πέντε χρόνια πανηγυρίζει η ΑΕΚ.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα νίκησε 4-0 την ομάδα του Βόλου στο OPAP Arena και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας. Τα γκολ πέτυχαν οι Τσούμπερ (16΄), Γκατσίνοβιτς (33΄), Πινέδα (59΄) και Σιμάνσκι (86΄)

Είναι το 13ο πρωτάθλημα στην Ιστορία της ΑΕΚ και το έκτο επαγγελματικό (από το 1979) μετά από τις σεζόν: 1938-39, 1939-40, 1962-63, 1967-68, 1970-71, 1977-78, 1978-79, 1988-89, 1991-92, 1992-93, 1993-94, 2017-18

Την ίδια ώρα, στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος τερμάτισε η ομάδα του Παναθηναϊκού, του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, η οποία στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος ήρθε ισόπαλη 1-1 με την ομάδα του Άρη. Ο Κλεϊνχέισλερ άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό στο 6′, ο Ιτούρμπε με πολύ ωραία προσπάθεια κι εκτέλεση ισοφάρισε στο 29’ για τον Άρη. Στο 78’ ο Λοντίγκιν απέκρουσε πέναλτι του Αμπουμπακάρ Καμαρά, ενώ οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο με τους Κλεϊνχέισλερ (81’) και Νταρίντα (83’).

Τόσο η ΑΕΚ όσο και ο Παναθηναϊκός θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν την ευρωπαϊκή τους παρουσία στο Champions League την επόμενη περίοδο. Μάλιστα, η AEK έχει εξασφαλίσει ήδη την παρουσία της σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης, καθώς στην χειρότερη περίπτωση θα αγωνιστεί στους ομίλους το Conference League.

Στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος τερμάτισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε στην Τούμπα τον ΠΑΟΚ με 0-1, όταν μετά από σέντρα του Ροντινέι, με κεφαλιά-ψαράκι ο Σαμασέκου έκανε το 0-1 στο 33′.

Πάντως, η ομάδα του Πειραιά θα πρέπει να περιμένει μέχρι τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, προκειμένου να μάθει αν θα διεκδικήσει την είσοδό της στους ομίλους του Europa League ή του Conference League, καθώς σε περίπτωση κατάκτησης του κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα είναι αυτή που θα πάρει το εισιτήριο για τα προκριματικά της διοργάνωσης.