Αποκαλυπτικό ρεπορτάζ, αρθρογραφία και άμεση ενημέρωση, με όλα τα τελευταία νέα και ειδήσεις για την Οικονομία, τις Επιχειρήσεις, το Χρηματιστήριο, το Bitcoin, τις πολιτικές εξελίξεις και τον πολιτισμό
sports

Έγραψε ιστορία ο Τσιτσιπάς – Είναι στον τελικό του Roland Garros

Στέφανος Τσιτσιπας

Μια ιστορική πρόκριση στον τελικό του Roland Garros πέτυχε πριν από λίγο ο Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς.

Μετά από ένα παιχνίδι σχεδόν 4 ωρών, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπειτα από μια απίστευτη μονομαχία, νίκησε τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 3-2 σετ και έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος Έλληνας που περνάει στον τελικό ενός Grand Slam.

O Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά το ματς, επέβαλλε στον Σβέρεφ τον ρυθμό του αναγκάζωντάς τον σε πολλά λάθη και έτσι βρέθηκε να προηγείται 2-0 σετ.

Ωστόσο στο τρίτο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, ο Σβέρεφ βρήκε τον καλό του εαυτό και ήταν εκείνος που πίεσε τον Έλληνα τενίστα, κυρίως με το εξαιρετικό του σερβίς. Ο Γερμανός ισοφάρισε τα σετ σε 2-2, οδηγώντας το ματς στο καθοριστικό 5ο σετ. Εκεί ο Τσιτσιπάς επέστρεψε, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του Σβέρεφ, κατάφερε ένα γρήγορο μπρέικ και έφτασε τελικά στη πολυπόθητη πρόκριση.

Ο Τσιτσιπάς περιμένει στον τελικό τον νικητή του αγώνα Ραφαέλ Ναδάλ-Νόβακ Τζόκοβιτς.